Home / 2021 / May (page 2)

Monthly Archives: May 2021

BE-ja Kërkes për Kryeministrin Kurti: Mos e ço policinë në Veriun e Kosovës

Bashkimi Evropian pritet që t’i bëjë thirrje Qeverisë Kurti që të mos ndërmarrë operacione policore në komunat veriore.Demokracia.com ka siguruar raportin e përpiluar nga Këshilli Evropian pas darkës së liderëve të Ballkanit Perëndimor, e ku përmendet edhe kjo pikë.Sipas dokumentit, BE-ja këshillon Qeverinë e Kosovës kundër çdo veprimi “provokues”, siç …

Read More »

Vuçiq: Ma përpara vd es e Kosovën sdo ta pranoj KURRË

“Serbia është gjithmonë e gatshme ta vazhdojë dialogun me Prishtinën nën kujdesin e Bashkimit Evropian, por gjithashtu duke respektuar pozicionin e Shteteve të Bashkuara, si dhe pozicionet e Rusisë dhe Kinës”, tha sot presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ai kështu u përgjigj në pyetjen e gazetarëve se çfarë u thotë …

Read More »