Home / 2021 / April (page 63)

Monthly Archives: April 2021

Turqia, Superfuqia E Prodhimit Të Armëve!

Në mesin e 100 firmave më të mëdha të armatimit gjenden edhe 7 ndërmarrje turke. Vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Kina janë të përfaqësuar me më shumë firma në listën e revistës amerikane për çështje armatimi “Defense News” Kur në vitin 2002 partia e Rexhep …

Read More »

Dronët Kombëtarë Dhe Unikë Të Turqisë

Turqia vazhdon të përsosë teknologjinë e saj në prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot (dronë) për qëllime të ndryshme taktiko-ushtarake. Mjetet ajrore pa pilot (UAV), kombëtare dhe unike, bashkë me dronët (UAV) e armatosur që prodhohen në industrinë e mbrojtjes, kanë bërë që Turqia të hyjë në mesin e vendeve …

Read More »

Klasat e 1 deri të 5-ta nga e hëna rikthehen në shkolla!

Klasat e parë deri të pestën nga e hëna rikthehen në shkollë. Në një njoftim për media, theksohet se niveli zero (çerdhet dhe kopshtet), klasa përgatitore që mbajnë mësim në shkolla fillore, si dhe klasat 1 deri 5, duke respektuar rekomandimet e institucioneve përgjegjëse për mbrojtjen nga COVID-19, rikthehen në …

Read More »

300 Milion Euro Investime Për Ushtrinë E Kosovës: 300 Transporterë Dhe 100 Tanke Në Dispozicion, Ankth Për Serbinë

Mediat në Serbi e kanë bërë top-temë nismën e institucioneve kosovare për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Gazetat serbe po shkruajnë se Kosova do të blejë 100 tanke, 300 transporter e sistem anti-raketor, përmes një buxheti prej 300 milionë euro. Gazeta serbe ‘Informer’ shkruan se SHBA i ka lejuar shqiptarët …

Read More »